Bitkisel İlaçlar

Salmonella Nedir? – Bulaşıcı Mıdır? Bulaşıcıysa Nasıl Bulaşır?


Yazı 21 Nisan 2012 tarihinde eklendi. » Beslenme, Hastalıklar, Sağlık Haberleri |

close

SALMONELLA (Salmonellosis) NEDİR?
Salmonella, insanlarda ishalli hastalığa neden olan bir bakteri grubudur. Genellikle, hayvan dışkısı bulaşmış yiyecekler yoluyla yayılır. Salmonella’nın birçok farklı tipi vardır. S. typhimurium ve S. enteridis ABD’de en sık rastlanan tipleridir.

Salmonella bakterilerinin sebep olduğu bir hastalıktır. 8-72 saat içerisinde karın ağrısı ishal ve ateş belirtileriyle kendisini gösterir. İlave olarak mide bulantısı kusma ve başağrısı ortaya çıkabilir 4-7 gün sürebilir. Gram negatif bakterilerden biri. Bazı türleri barsaklar için patojendir. Salmonella enfeksiyonu veya salmonelloz, karın krampları, kusma, üşütme, ateş ve halsizlik ile kendisini gösterir. Genellikle kontamine gıdalarla bulaşır.

Salmonella ?

Salmonelle bakterilerinin pişmemiş olan çiğ etlerde tavuklarda ve yumurtada bulunma olasılığı mevcuttur.Ancak iyi pişirilen etlerde ve hazır ürünlerde olma ihtimali yoktur. Öte yandan pişirilmeden yenen bazı gıdaların mesela meyve ve sebzelerin çiğ et ile teması sonrasında çapraz bulaştırma sebebiyle de insanlara bulaşma olasılığı vardır. ‘İyi Mutfak Hijyeni’ kurallarına uyulduğunda herhangi bir gıdadan salmonella bulaşma ve hastalık riski tamamen ortadan kalkar.

, , , ürünleri ve yumurta gibi düşük ve nemli besinler uygun vasat oluştururlar. Salmonella ısı ile harap olur ancak dondurma derecelerinde varlığını sürdürebilir. Bu nedenle iyice çözdürülmeden pişirilen hayvan dışkısı ile bulaşmış bir tavukta iç kısma yeterince ısı iletimi sağlanmaz ve iç kısmın sıcaklığı üreme için iyi bir ortam oluşturur.

Diğer bir yol aynı ortamta saklana çiğ besinlerden pişmiş besinlere mikroorganizmanın bulaşmasıdır. Bu nedenle besinlerin buzdolabında saklama koşulları çok önemlidir.Yumurta kabuğu hayvan dışkısı ile direk temasta olduğundan salmonella için çok iyi bir kaynaktır. Yumurtanın pişirilmeden önce iyice yıkanması, çiğ olarak yenmemesi, çiğ yumurta ellendikten sonra ellerin iyice sabunlanması gerekir.

Salmonella insan ve hayvanların sindirim sistemimi florasında bulunabilen bir bakteridir. Yaklaşık 2300 tipi vardır. Bazı tipleri tamamen zararsız olduğu gibi bazı tipleri de özellikle Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium gıdalarda yüksek oranda bulunduklarında hastalık yapabilir zehirlenmeye yol açabilir. Bu bakteriler kanatlı hayvanlarda ve yumurtada ortaya çıktıkları gibi aynı zamanda dana hububat meyve ve sebzelerde de bulaşma sonucu görülebilir. Salmonella bakterisi normal pişirme şartlarında etkisiz hale gelir ölür.

Çiğ, az pişmiş ya da pastörize olmayan gıda ürünleri bazı çevrelerde kabul görebilir. Ancak bu seçim sizi farkında olmadan gıdadan kaynaklanan birçok hastalığa yatkın duruma getirebilir. Gıdadan kaynaklanan hastalıkların en yaygın görülenlerinden biri Salmonella’dır. Son birkaç yılda yeni enfeksiyonların sıklığının azalmış olmasına karşın, özellikle belirli antibiyotiklere karşı direnç gelişen suşların neden olduğu ve birbirinden ayrı olarak ortaya çıkan yeni salgınlar bildirilmiştir.
JAMA’da Washington ve California’da bu tür üç salgın bildirilmiştir. Salmonella çoğunlukla az pişmiş ya da çiğ yumurta, tavuk, et ve pastörize olmayan yiyecekler yoluyla bulaşır. Korunmak için en iyi yol, bu tür gıda ürünlerini az pişmiş ya da çiğ yememek, mutfak tezgahını, yiyeceği hazırladığınız kapları ve ellerinizi iyice yıkamaktır. (Bu sayfadaki güvenlik önlemlerine bakınız).

Benzer Konular:

  salmonella nedirsalmonella hastalığı nedirsalmonella hastalığı nedir nasıl bulaşırsalmonella virüsüsalmonella bulaşıcı mıdırsalmonel bakterisi iyi pisirme ile olurmusarmonella neye neden olurtavuklara bulasan hastaliktan nasil kurtulunursalmonella typhi bakterisi nedirsalmonella nedir nasıl bulaşırçiğ tavuktan ne hastalığı bulaşırsalmonella nasıl bulaşırsalmonella kac gunde gecersalmonella hastalığına bitkisel çözümsalmonella hastaligi nasil önlenirsalmonella hastalığısalmonela nediryumurtadan geçen hastalık,

Yorum yapın

Yorum Yaz!