Salı , 28 Temmuz 2015
En Çok Sorulan >
Anasayfa » Bitkisel Bakım Setleri » İbrahim Saraçoğlu’ndan Egzama İçin Bitkisel Tedavi Tavsiyesi – Beyaz Dut Neye İyi Gelir?

İbrahim Saraçoğlu’ndan Egzama İçin Bitkisel Tedavi Tavsiyesi – Beyaz Dut Neye İyi Gelir?

Beyaz dut neye iyi gelir?, beyaz dut bitkisel tedavi, egzamaya iyi gelen bitkisel kürler, egzamaya ne iyi gelir?, egzama tedavisi, bitkisel egzama tedavisi, ibrahim adnan saraçoğlu, egzamadan kurtulmak için…
Değerli okuyucu, Safranbolu’nun meşhur Ekşikara dutu, eşi benzeri olmayan bir nimettir. Ne acıdır ki, bu ağaçlarımız yok olmak üzredir.

Taze beyaz dut ile beyaz dut kurusu arasında kimyasal yapısı bakımından şüphesiz önemli farklılıklar olacaktır. Yukarıda konuya girerken beyaz dutun dalından koparıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmesinin çok daha faydalı olduğunu belirtmiştim. Çünkü beyaz dut toplandıktan birkaç saat sonra içeriğindeki bazı etkin kimyasal maddeler değişime uğruyor ve doğal antibiyotik gücünü önemli ölçüde yitiriyordu. Taze beyaz dut ile kurutulmuş beyaz dut arasında etki bakımından çok önemli farklılıklar vardır. Beyaz dut, kış ayları için yaz mevsiminin güneşi altında kurutulduğu zaman öylesine önemli bir değişikliğe uğruyor ki, egzamaya karşı adeta mucize etki gösteriyor.

Kanda iltihap
Anadolu’da beyaz dut ve yapraklarının bazı iltihaplı hastalıklara karşı kullanıldığı Osmanlı Döneminden beri bilinmektedir. Dutun yapraklarında kendine özgü doğal antibiyotik ve antiseptik özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki tabloda vermiş bulunuyorum. Şeker hastalarının derilerinde kapanmakta geciken yaralarına karşı taze dut yaprağından hazırlanmış ve ılık olarak uygulanacak dut yaprağı çayının pansumanı iyi bir destekleyicidir.

Tablo: taze dut yaprağında bulunan bazı etkin maddeler:
dihidroksichromon
askorbik asit
albanin
chlorojenik asit
asparajik asit
sitrik asit
olinik asit
guiakol
Eğer, kanda iltihap bulunmuş ise, aşağıda uygulama şeklini önermiş olduğum beyaz dut kurusu kürü, mükemmel bir destekleyicidir. Kanda yüksek olan CRP (chemical reactive protein) değerinin düşürülmesinde iyi bir yardımcıdır.

Egzama yaraları

Ellerinde egzaması olan ve yirmi-yirmibeş yıldır uygulamadığı tedavi kalmamış onlarca insan tanıdım. Bazıları öylesine zor durumdaydı ki, ellerinin sürekli çatladığından, kanadığından ve çektiği acıdan bahsediyordu. Ellerini iş yaparken kullanmak onlar için bir azap haline gelmiş… Özellikle ellerinde egzama yaraları olan bazı ev hanımlarının durumları o kadar kötüydü ki, ellerini suya değdiremez hale gelmişlerdi. Onlara beyaz dut kurusu kürünü önerdim. Uygulamaya başladıktan birkaç gün sonra egzama yaralarının kapandığını ve birkaç hafta sonra tamamen yok olduğunu ve ellerinin adeta pamuk olduğundan bahsediyorlardı. Ulusal televizyon kanalarında ilk defa açıkladığımda, programı izleyen onlarca bayandan birkaç hafta sonra telefon, e-mail ve faks aldım. Ve hala daha da almaya devam ediyorum. Birkaç kişi teşekkür etmek için ofisime kadar geldiler. Ellerini gösterdiklerinde, daha önceden egzama yaraları olduğuna inanmak mümkün değildi. Onların sevinci benim mutluluğumdur.

Değerli okuyucu, telefonla arayarak sevincini paylaşan bu insanlara buradan “Allah onlardan razı olsun” diyorum. Çünkü bana sizin için ne yapabiliriz hocam diye soruyorlar. Onlara cevabım hep aynıdır, “mademki çok sevinçlisiniz, lütfen sizde bir fakiri sevindiriniz”. Ben yaşamım boyunca hep böyle yapmışımdır. Ne zaman bir şeye sevinsem veya bir şeyi başarsam, aynı gün en hızlı bir şekilde bir fakiri, yetim fakir bir çocuğu, fakir dul bir kadını veya yaşlı fakir bir insanı sevindiririm. Zorda olanı sevindirmek, Allah’a borç vermektir. O, borcunu mutlaka ve en hızlı bir şekilde hikmetiyle geri ödeyendir. Yaptığınız veya yapacağınız bir iyiliği karşılık bekleme amacını güderek yapmayınız. Zorda olana yardım etmeyi vazife bilmek en doğrusudur. Allah’ın zorda olan kuluna yardım etmeyi şüphesiz ki Allah, bizden çok daha iyi bilir. Ancak, Allah “size verdiğim mallarınızın üzerinde haklar vardır” buyurmaktadır. İşte, Allah bizleri böyle imtihan ediyor. Zenginlik paylaşabilmektir. Paylaşmak berekettir.

Mikroplar sıcakta en hızlı bir şekilde çoğalırlar. Birkaç saat içerisinde sayılarını birkaç bin misline çıkarabilirler. Bu nedenle besinlerimizi buzdolabında koruma altına alırız. Soğukta mikropların üremesi yavaşlar. Yaz aylarında mikroplar, özellikle bakteriler hızlı bir şekilde sayılarını artırırlar. Yani, hızla çoğalırlar. Tabiatana, yaz mevsiminde her bölgede kendine özgü dengesi içerisinde mikroplara karşı etkili olan yöresel bitkiler ve bu bitkilerin meyvelerini veya da tohumlarını insanın hizmetine sunmaktadır. Bu alem, bitip tükenmez bir araştırma kaynağıdır.

Kür 1: Egzamaya karşı

Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atınız ve altı dakika hafif ateşte kaynatmaya devam ediniz. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indiriniz, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyunuz ve en az on dakika etki ettiriniz. Bir saat ellerinizi yıkamayınız. Bir saat sonra ellerinizi suyla durulayınız. Haftada üç kez bu uygulama tekrar edilir. Ellerinizi daldırdığınız kabın soğumamasına özen gösteriniz. Ellerinizi yakmayacak derecede (ılıktan sıcak) sıcak olmasına dikkat ediniz.

Eğer, egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizde ise, kaşık veya kepçe yardımıyla egzamalı bölgenin üzerine on dakika boyunca dökünüz. Egzamalı bölgelerin üzerine dökerken, yakmayacak derecede ılıktan daha sıcak olmasına dikkat ediniz. Kabın ılımamasına dikkat ediniz. Gerekirse tekrar ısıtınız.

ara   İbrahim Saraçoğlu’ndan Egzama İçin Bitkisel Tedavi Tavsiyesi – Beyaz Dut Neye İyi Gelir?

78 yorum

 1. benim saçlarımda 2 yıldır var ve çok kaşınıyor ve kanama yapıyor,pulpul dökülmeye başlıyor şaç diplerine nasıl rürülebilir dut kürü yardımcı olursanız sevinirim

 2. bi yerde tekrar ısıtılmasının olmayacağını taze taze yapılması gerektiğini söylemişlerdi doğrumu acep?

  • Tabiki her uygulamada taze yapılması gerekiyor. Bekletilmesi aktif maddelerin bozulmasına sebep olacağından uygulanan kür etkisini gösteremeyecektir.

 3. benim yüzümde beyzazlıklar lekelr çıktı gitttikçe büyüyor doktorun verdiği kremide kullanmıyorum zarar veriyor ne yapabilrim _?

 4. merhabalar
  benim onlık bebeğimin yüzünde de egzema var aceba yüziçin ne yapılabilir

  • Bebeklerde egzama genelikle alerji kökenlidir. Bebeğinizin deterjanlara, ıslak mendillere giyisi boyalarına hatta emziğine bile alerjisi olabilir. Alerjinin neden kaynaklandığını tespit etmeniz gerekir mümkün olduğunca kimyasallardan uzak durun mümkün olduğunca bebeğinizin temizliğini yanlızca su yapın. Çocuğun cildini sabunla yıkamaktan kaçının. Banyosunda az miktarda parfümsüz normal banyo yağı kullanın. Uzun süreli sıcak su banyosu yaptırmayınız ve cildi, havluyu hafifçe dokundurarak kurulayın. Özellikle hemen banyonun ardından, çocuğun cildine düzenli olarak doktorununzun da önereceği nemlendirici krem sürünü.z Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan ayrıca sindirim sistemleri yetişkin ve çocuklardan daha farklı olduğundan burada bahsettiğimiz alternatif tedavi metotlarını kesinlikle 3 yaşından küçük çocuklara uygulamamalıyız.

 5. merhaba benim ellerim 1 yıdır egzama kaşınıyo kasındıkca bende kaldırıyorum ve elim iyice nasırlaştı şimdi kuru dut kürünü uyguluyacam tavsiyeleriniz varmı

  • Merhaba Songül hanım. Egzama yaralarını mümkün olduğunca kaldırmamaya çalışın hastalıklı bölgenin dağılmasına ve artmasına sebep olursunuz. Dut kürünü düzenli bir şekilde uygulayın tedavinize yardımcı olacaktır.. Teşekkürler. Geçmiş olsun.

 6. merhaba benim yüzümde egzama hocam anlattıgınız tedavıyı nasıl uygularım yüzüme ?

  • Geçmiş olsun Burak bey hazırladığınız kürü bir pamuğa emdirip yaralarınızın olduğu bölgede bekletebilirsiniz. Pamuğu 1-2 dk bekletin yeni bir parça alıp tekrar uygulayın bu işleme 10 dk kadar devam edin. kür yüzünüzde 1 saat kalmalı 1 saat sonra ılık su ile durulayıp kendinize özel pamuklu bir havlu ile yüzünüzü iyice kurulayın.

 7. Benim elimde de egzama başlangcı var ve şuan ellermi kullanamaz haldym yaklaşık 2 hafta önce bşladı bu rahatszlık ilerler mi

  • Geçmiş olsun Leyla Hanım tedavi edilmez ise ilerler. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun egzama tedavi süresi uzun olan bir rahatsızlıktır sabırlı olun. Tedavinize yardımcı olarak dut kürünü de uygularsanız daha çabuk sonuç alırsınız.
   Teşekkürler

 8. Seborroische eczeem var dedi doktorlar yuzumde hic bir ilac fayda etmedi. Kuru dut tedavisi iyi gelirmi?

 9. merhaba ben altıaydır egzama hastasıyım cok kez dr gittim verdikleri kortizonlu merhemler bile bi etki yapmadı bütün vicuduma yayıldı dr ları bana söyledigi tekşey denizden mikrop kaptıgım ama hiçbir tedavi yeterli olmadı ve acıklama yapmadılar

  • Geçmiş olsun Sema hanım ilaçlarınıza ara vermeden kullanmaya devam edin egzama tedavi süreci çok uzun ve yorucu olan bir rahatsızlık. Dut kürünü uygulamanız tedavi sürecinizi hızlandıracaktır. teşekkürler.

 10. Muhammet Anıl Yaşlı

  Merhabalar özlem hanım ben boludan yazıyorum sizlere yaklaşık 4 aydır egzama hastalığına çare arıyorum. Burnumda,kaşımda,kulak mememde ve göz altımda var 4-5 doktor gezdim çoğu aramıza hoşgeldin dedi bunun tedavisi yok tıbben kesin çözüm yok dedi verdiği ilaçlar fayda ediyor fakat bıraktığım anda 2 gün içinde yeniden çıkıyor bunun kaşıntısı acısı beni deli ediyor yaşama hevesim kalmadı gerçekten yüzüm çok kötü görünüyor gerçekten bıktım bunaldım.Son çare dut kürünü de uygulayacağım fakat daha detaylı bir bilgiye sahipseniz ve beni bilgilendirirseniz sevinirim.iyi çalışmalar.

  • Geçmiş olsun Muhammet bey öncelikle şunu unutmayın egzama stres kökenli bir hastalıktır stresli dönemlerde tekrarlayacağı için stresten uzak kalmaya çalışın. Hastalığınızı çok fazla sorun etmeyin. Egzama tedavi süresi uzun olan bir rahatsızlıktır sabırlı olun. Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanıp dut kürünü de uygularsanız daha çabuk sonuç alırsınız, ancak tedavi kalıcı olmaz ve yaralarınız tekrar oluşur ise yaraların artmasına izin vermeden dut kürünü tekrar uygulayın. Uygularken kürün ılık olmasına özen gösterin ve tarifteki gibi mutlaka haftada 3 kez uygulayın.
   Teşekkürler.

 11. Merhaba Özlem hn

  Benim 10 yıldır kulaklarımın için de ve dışına yayılan sulu egzama rahatsızlığım var .Doktora gittim, belli ilaç ve damlalar kullanmama rağmen geçici süreçte beni kaşıntı ve sulu olduğu için kulak tıkanmalarından akıntılarından kurtardı, fakat net bir çözüm elde edemedim.Kulağıma kesinlikle su deymeyecek kurulanacak denildi ben dudt kürünü uygulamak istiyorum sadece bu kür yeterli olurmu yanına yada dutla karıştırılması gereken bir başka bitki yada meyve çeşidi gerekirmi .İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Dut kürü tarifimizdeki gibi hazırlanıyor içerisine başka bir şey eklemenize gerek yok. İlaçlarınızı düzenli olarak aksatmadan kullanırken yanında yardımcı tedavi olarak dut kürünü de uygulayın.
   Ancak egzamadan tamamen kurtulan oldukça az. Bu nedenle yaralarınız tekrar oluşursa ilerlemesine izin vermeden dut kürünü uygulayın.
   Geçmiş olsun. Teşekkürler.

 12. benmde 1 senedir sadece göğsümde ve sırtımda vardı. ama son 20 gündür kollarım bacaklarım ve yüzüm hariç her yerimi kapladı. kaşıntısına ve acısına dayanamıyorum artık. tedavininde faydasını görmediğim için bıraktım. psikolojim bozuldu vücudum yüzünden. bu kürü vücuduma nasıl uygulayabilirim.

  • Geçmiş olsun Yasemin hanım öncelikle şunu unutmayın egzama stres kökenli bir hastalıktır ve kesin tedavisi henüz yoktur stresten uzak kalmaya çalışın. Hastalığınızı çok fazla sorun etmeyin. Egzama tedavi süresi uzun olan bir rahatsızlıktır sabırlı olun. Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanıp dut kürünü de uygularsanız daha çabuk sonuç alırsınız, ancak tedavi kalıcı olmaz ve yaralarınız tekrar oluşur bu durumda hemen müdahale ederek yayılmasını engelleyin.
   Teşekkürler.

 13. İyi aksamlar herkese. Ya bnm sacimda var egzama 4 yildir yapmadigim sey kalmadi :( bu dut kurusu onerisini bn nasil kullanabilirim?

  • Merhabalar,
   Egzama İçin Kuru Dut Kürünün Hazırlanışı şu şekilde;
   Bir çelik tencereye yarım litre su koyarak kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra içine bir avuç beyaz dut kurusu atıyor ve 7-8 dakika kısık ateşte kaynatıyoruz.
   Kuru Dut Kürünün Uygulaması da şu şekilde yapılıyor;
   Sudaki dutlar, kaynadıktan sonra biraz bekletiyoruz. Tenceredeki suyun sıcaklığı elinizi yakmayacak şekle geldiğinde, küçük bir kap yardımıyla (bardak vb.) ya da püskürtme aparatı olan bir şişe ile püskürterek karışımın saç derinize ulaşmasını sağlayıp 20-30 dk bekleyip ılık su ile durulayın.
   Önemli Not: Bu uygulamayı haftada 3 kez yapın. Karışımı her defasında taze olarak hazırlamak gerekir.

 14. selamlar.. 2 yıldır egzamayla boğuşuyorum genelede ellerimde ama ayaklarımda’da başladı 5 farklı doktora ikişer defa gittim en az 15 çeşit krem kullandım, enson gittiğim doktor kuvvetli olduğunu söylediği tablet ilaç uygulamasına başladı ama oda pek fayda vermedi işallah dut kürü iyi geleir. sorum şu: her bünyeye iyi gelirmi acaba….?

  • Merhaba Özgür Bey. Egzamanın bahsettiğiniz gibi tedavisi oldukça zor tıpta bile alternatif birçok ilaç ve yöntem olmasına rağmen hastalık çoğunlukla tamamen iyileşmiyor hal böyle iken dut kürü sizi % 100 tedavi eder demem saçmalık olur. Tabiki ilaçlar gibi her bünyede farklı etki gösteriyor ama doğal bir yöntem olduğu için yan etkisi yok dut kürünü kullanıp fayda görenler oldu umarım size de faydalı olur.
   Geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.

 15. ben bir yıldır hem ellerim hemde ayaklarımda eğzama var ellerim kulanaılmaz halde gitmediğim dr kalmadı ne olur bana yardımcı olun

  • Geçmiş olsun Ercan bey İlaçlarınızı düzenli olarak aksatmadan kullanırken yanında yardımcı tedavi olarak dut kürünü de uygulayın. Ancak egzamadan tamamen kurtulan oldukça az. Bu nedenle yaralarınız tekrar oluşursa ilerlemesine izin vermeden dut kürünü tekrar uygulayın. Mümkün olduğunca kimyasallardan uzak durun, doğal katı sabun kullanmayı tercih edin. Ayrıca egzama stres kökenli bir hastalıktır stresli dönemlerde tekrarlayacağı için stresten uzak kalmaya çalışın.
   Teşekkürler.

 16. Merhabalar. Yaklaşık 3 yıldır ben de bu hastalığı çekiyorum. Çok şükür sadece ellerimde mevcut. Hastalıktan şikayet edenlerin yazılarını okudukça sadece ellerimde çıktığı için şükreder durumdayım. 2 elimde toplam ortalama 5cmx6cm boyutlarında bir alan kaplıyor. Ağrılı, kanamalı gibi şiddetli olmuyor. Bazen sert bir katman gibi genelde ise pul pul dökülme şeklinde görülüyor. Bugün ben de önerdiğiniz dut kurusu kürünü uygulamaya başlayacağım. 2 adet sorum olacaktı.
  Dut kürünün yanında egzamaya iyi gelen önerebileceğiniz bitkisel kökenli ilaç var mı?
  Egzamaya iyi gelen kaplıca sularını tavsiye eder misiniz?

 17. iyi günler..stres egzamasına da aynı kürü uygulamamız mümkün mü acaba? yoksa alternatif kür önerisinde bulunabilir misiniz?şimdiden tşkrler..

  • Tabi ki mümkün Ayşe Hanım. Kökeni ne olursa olsun hastalığın seyrediş şekli iyileşme süreçleri aynı oluyor. Tedavinize yardımcı olarak dut kürünü uygulayın geçmiş olsun…

 18. merhabalar benim saçımda 3 yıldır egzama var kabuk oluyo pul pul dökülüyor ve sonra sulanıyor uygulamadımz işlem kalmadı her gittigim doktorda aynı yada farklı ilacı veriyor ve hiç bir etki etmedi lütfen bana yardımcı olurmusunuz. cevabınızı beklicem

  • Geçmiş olsun Aylin hanım daha önceki yorumlara bakarsanız saç derisindeki egzama için tavsiyeler ve uygulamanın nasıl yapıldığını bir çok kez anlattık yeterli bilgiye ulaşacağınıza inanıyorum. Tedavinize yardımcı olarak dut kürünü uygulayın.
   Teşekkürler.. Acil şifalar diliyorum..

 19. Merhaba özlem hanım siteyi cok begendik sorulan sorulara cok güzel cevap vermişsiniz benimde size bi sorum var cevap verirseniz sevinirim benim 12 ayda başlayım 4ayda biten gözkapam da oluyor kızarıyo kaşınıyo uyandimda gozlerim şiş oluyo sonra derileri dökülüyo acaba ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkrler

  • Merhaba Mahmut bey geçmiş olsun. Sorununuz için bir doktorla görüşüp teşhisi öğrendiniz mi rahatsızlığınızın ne olduğunu benim buradan söylemem mümkün değil. Göz vücudumuzun en hassas organlarını bir an önce bir uzmana görünüp (cildiye-göz doktoru) tedavinize başlayın. Burada bahsettiklerimiz tedaviye yardımcı tavsiyeler. Doktorunuz rahatsızlığınızın egzama olduğunu söylerse ilaçlarınızla birlıkte hazırladığınız dut kürünü bir pamuğa sürüp gözünüzde 15-20 dk bekletin. Teşekkür ediyorum.
   Acil şifalar.

 20. Lütfen cevap verirmisiniz

 21. Allah razı olsun bu bilgiler için teşekkürler benim sorunum yüzümde oluşu ve artarak oluyor dut kürünü işlemini yaptıktan sonra tekrarlama ihtimali varmıdır acaba çok kötü durumdayım psikolojim bozulmaya başladı artık kremler fayda etmiyor. Cevaplarsanız sevinirim.

  • Geçmiş olsun Oğuzhan Bey İlaçlarınızı düzenli olarak aksatmadan kullanırken yanında yardımcı tedavi olarak dut kürünü de uygulayın. Ancak egzamadan tamamen kurtulan oldukça azn tekrarlama olasılığı var bu nedenle yaralarınız tekrar oluşursa ilerlemesine izin vermeden dut kürünü tekrar uygulayın. Ayrıca egzama stres kökenli bir hastalıktır stresli dönemlerde tekrarlayacağı için stresten uzak kalmaya çalışın.
   Teşekkürler.

 22. Gitti ekzama dedi test falan yapmadı şu kremi verdi hipokort daha sonra sedef olabilir dedi gene test falan yapmadılar 3 senedir var ama gözümde sadece kışın oluyo yazın geciyo sedef olsa başka yerlerimdede olurmu sadece gözumde sizce ne olabilit lütfen yardım edin

 23. Cevappp lütfennn

 24. ben hamileyim şuan ilaç kulanamıyorum neyapmam gerekir

 25. Merhabalar;

  Herkese geçmiş olsun. Benim şikayetim ise saç diplerinde oluşan küçük sivilcelerden. Doktorların tedavisi, yüksek yan etkiye sahip antibiyotiklerden oluşan uygulamalardır. Hastalıkta geçici bir iyileşme süreci yaşanıyor, tedavi bitiminden sonra tekrar nüksediyor. Sıcak ve nemli ortamlarda (Adana da yaşamaktayım) ve streste çoğalması (Bankacıyım) beni sosyal yaşantımdan oldukça uzaklaştırıyor. Bu hastalıkla beaber saçlarımı da kaybetmekteyim. Diğer yorumlarda saçlardaki egzemadan bahsedilmiş ve bazı belirtiler uyuyor. Fakat tehşis kıl dibi iltihaplanması şeklinde. Acaba dut kürü bu hastalığa da iyi gelir mi ? KOlay gelsin…

 26. Benim saçlarımda var dışardan bakıldığında çok sağlıklı görünüyo ama pul pul dökülüyo iltihap gibi bişey akıyo inanılmaz kaşınıyo bi saç losyonu alım o geçiriyo ama uzun süre kullanımda zararlı yazıyo bu kürü kullansam sadece bi faydası olur mu ? Allah razı olsun şimdiden çok teşekkür ederim

  • Geçmiş olsun Bedia Hanım bahsettiğiniz rahatsızlığın sulu egzama olma olasılığı var. Ancak benim buradan bir teşhis koymam mümkün değil mutlaka tıbbi yardım alın. Eğer teşhisiniz koyuldu ise İlaçlarınızı düzenli olarak aksatmadan kullanırken yanında yardımcı tedavi olarak dut kürünü de uygulayın.

 27. Ellerimde sulu egzama yaraları çıktı Erzurumlu şuan yaşayan büyük alim Veli VELİOĞLU hocaefendi gördü ve git “boğa dikeni kökünü” çıkar kaynat sabahları aç karnına bir çay bardağı iç içtim üç gün sonra şükürler olsun ALLEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH’ a geçti. Çok acı ama olsun hemen geçiriyor özellikle sulu egzamayı egzanında çeşitleri var sulu olanlar için ilaç bu… Dua edin

 28. arkadaslar vitiligonun caresi olmadıgından bahsedilmiş, öle bişey yok ben bi hemşire olarak vitiligosu tamamıyle iyileşen cok hasta gördüm ama tek bi yöntem var oda uvb diye bi ısık tedavisi 2 sene falan sürüyo bu tedavi günesin yararlı ısınlarının vucuda verilmesi ayrıca bu tedavi sedef egzema ve biçok hastalıkta kullanılan en iyi tedavi yöntemi lütfen arastırın türkiyenin heryerinde yok, büyük tıp fakültelerinde var bitki ilaç krem bunlar gecici yöntemler ama uvb daha kalıcı allah şifanızı versin

 29. Iyi gunler benimde ellerimde egzama var catkamaya basladi tek bir parca onceden vardi ekdiven kullandim doktorun verdigi ilaclari kullandim gecti fakat sonra tekrar basladi bu defa catlakta olmaya basladi suan tam beyaz dut zamani bu dediginiz kuru taze taze yapsak olurmu simdiden tsk

  • Geçmiş olsun Züleyha Hanım İlaçlarınızı düzenli olarak aksatmadan kullanırken yanında yardımcı tedavi olarak dut kürünü de uygulayın. Ancak egzamadan tamamen kurtulan oldukça az tekrarlama olasılığı var bu nedenle yaralarınız tekrar oluşursa ilerlemesine izin vermeden dut kürünü tekrar uygulayın.
   Dut kürünü; kuru duttan yapmalısınız meyveler kururken içerisindeki suyu kaybettikleri için aktif maddeleri yoğunlaşmaktadır kuru dut ile yaparsanız daha faydalı olur.

 30. Benim elimde nasırlaşmış egzama varmış. Doktor ilaç verdi fakat geçmiyor. Bu kürü kullanabilir miyim?

  • Geçmiş olsun Kerem bey kürü uygulamanızda bir sakınca yok. ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanmaya devam ederken yardımcı tedavi olarak yanında dut kürünü de uygulayın..

 31. selmün aleyküm arkadaşlar ben bu siteye arkadaşımın böyle bir problemi olduğu için girdim ve sorunu okudukça içinden Allah başlara vermesin diyorum benim arkadaşımında bacaklarında ve ellerinde var, çok eski bir kitaptan bi öneri okumuştum ona onu söylemeyi düşünmüştüm bide internetten araştırayım dedim kendimi o bilgiyi vermeyi belki deva olur diye söylemek istedim
  EGZEMA İÇİN: YEŞİL ERİĞİ SİRKEYE BATIRIP EGZEMA OLAN BÖLGENİN ÜZERİNE SÜRÜNÜZ yazıyordu faydam olursa ne mutlu Allah tan şifa dilerim hepinize faydam olursa ne mutlu bana…

 32. Merhaba,
  Benim yaklaşık 3-4 yıldır özellikle yaz aylarında bronzlaşınca ortaya çıkan beyaz lekelerim var.Omuz ve üst kol bölgelerinde beyaz beyaz lekelenmelerim oluyor ve asla sağlıklı bronzlaşmıyorum.2 farklı dermatoloğa gittim.Mantar olmadığını,uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan güneş egzeması olduğunu söylediler.Eumovate kremi beyaz lekelerin üzerine sürdüğümde geçici olarak renk tonu düzeliyor.Ancak bu tedaviyi hayatım boyunca uygulamak zorundayım.Güneşe bağlı beyaz lekelerim için kalıcı bir tedavi yöntemi var mı??
  Tşk

 33. merhabalar. Benimde saçımda seboraik dermatit var. Doktorumun söylediğine göre saç egzamasıymış. Çok fazla ilaç denedim ama hale bu hastalıktan muzdaribim. Sizce ne yapmalıyım?

 34. Arkadaşlar 4 seneden beridir egzama hastasıyım ve son zamanlarda ellerimdeki yaralar bana acı vermeye başladı.ve ben ilk önce psikolojik sorunlarımdan arınmak için uğraştım ve başardım.sonra internette çok araştırma yaptım ve çay ağacı yağına ulaştım.günde 2 defa kullanarak 1 haftada %80 in üzerinde azalma gördüm.ve bunun yanında ellerinizi nemli tutmak için doktorunuz sizede vermiştir ürederm kullanın.ama en baştada dediğim gibi pisikolojik sorunlarınızdan kurtulun ve sakın sakın bir egzama hastasının videosunu izlemeyin yada resmine bakmayın bundan etkileneceksinizdir.

 35. eşimin bir elin tek parmağında iltihaplı yara, 3 yerinde iltihaplı şiş oluyor parmak iki katına çıkıyor koluda kızarıyor bu olay çok sık tekrarlıyor bir çaresi var mı bilen lütfen

 36. banada yardımmmmmm

  merhabalar benim 3 aylık oğlum var bu dut kürünü uygulasam zararı olur mu?başında yanaklarında,kollarında,ayaklarında kısacası tüm vücüdu dr.ilaç verdi sürünce geçiyo sonra yeniden tekrar ediyo,banyosunu dut kürüyle yapsam olurmu ve emziriyorum yememem gereken gıdalar varmı yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden tşk.ederim….

 37. merhaba benim burun kenarlarımda ve cenemde egzama vardı. Kortizonlu kremler de kullandım faydası olmadı.yaklaşık bir haftadır dut kürünü uyguluyorum çok şükür ciddi anlamda iyileşme oldu.

 38. benim göz altlarımda da olmuştu kaşınıyordu acıyordu vazelin ve zeytinyagı iyi geldi kurutmamak lazım aksamları yatarken zeytinyagı sürmek hem nemlendiriyor hemde iyileştiriyor

 39. Benimde ayağımda vardı bitkisel tedaviyle sorunu kökten çözdüm yakın çevremde egzama olanlarda denedim ayakta olanı 1 günde elde olanı 3 günde geçiriyor bitkisel olduğu içinde hiç bir zararı yok.

 40. benim elimde 3 yıldır egzama var ne gerkliyse hepsini yaptım kuru dut kürünüde yaptım ancak geçmedi başka bir çözüm varmı bilen varsa ALLAH rızası için önersin….

 41. özlem hanım benimde elleirmde ve kolarımda egzama var.çalıştığım iş yerindeki bi kimyasal maddeden olduğuna kesinlikle eminim.iş yerinden bi kaç ün uzak kalsam hemen kapanmaya başlıyor.işmi bıraksam daha sonra yine nüksedermi bu hastalık

 42. Yüzde egzamaya dut iyi geliyormu kesin yapan varmı

 43. Merhabalar benim kulaklarımda egzama var bu dut kurusu tarifini kulagima nasil uygularim acaba

 44. yüzümde 5 aydır seboreik dermatit var önce kızarıyo sonra sonra pul pul dökülüyo beyaz dut kürünü yaptıktan sonra tekrar hastalık çıkarmı

 45. selam kızımın kafasında kulak iç kısmında bacağında kafasındaki kepekgibi ve kaşıntısı var doktorlar eksama diyorlar bunu nasıl yok erdebiliriz telefonum 05426523462 cevabınızı bekliyorum saygılarımla

  • acıl sıfa dılıyorum arkadaslar bende 3 senedır egzama ılletını cekıyordum kafamda elımde yuzum ve kas bolgemı sarmıstı cok sukur kendı arastırmam sonucunda %90 gectı ardıc katranı kremı tatlı badem yagı ve sabunu 22 gundur kullanıyorum ısteyen arayabılır 05355011840 okan

 46. Günümüzde çok dikkat edilmese de cildimiz çok farklı kimyasalların etkisi altında kalabilmektedir. Bu kimyasal maddelerin zararlı etkileri de cilt yolu ile kendini gösterebilir. Hayatımızın pek çok evresinde ve pek çok işlev için kimyasallardan yardım alıyoruz. Temizlik maddelerinde kullanılan deterjanlar, oda ya da vücut parfümleri, kişisel bakım ürünleri, krem gibi maddeler cilde uygun olmadığı zaman egzamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür kimyasal maddeler kullanılırken dikkatli seçim yapılması ve cilde uygun olan maddelerin tercih edilmesi gerekir. Egzama ölümcül bir hastalık olmamasına rağmen tamamen ortadan kaldırılamaması ve rahatsızlık vermesi nedeni ile önemli bir hastalık türüdür. Sürekli kaşıntı ve kızarıklar oluşması cildin hassasiyetinin artmasına neden olabilir. Özellikle cilde temas edecek kimyasalların doğru seçilmesi, yünlü ya da cildi tahriş edecek maddelerin kullanılmaması gerekir. Egzama yetişkin kişilerde sonradan görülebilen bir hastalık olmasına rağmen çocukluk dönemlerinde de görülebilen bir hastalık türüdür. Hastalığın tekrarlama riski de bulunması nedeni ile yaşam boyu cildin nemli kalmasına dikkat edilmesi gerekir.

 47. merhaba bende 14 senedir egzama var önce ellerimdeydi 2 senedir vicudumada atladı gitmedğim doktor kalmadı 4 tane çocuğum var bu hastalıktan kurtulamıyorum yaralar ikiye ayrılıror çok canım yanıyor dut kurusu bana fayda edermi bilmiyorum lütfen bana yardım edin

 48. Cevriyeurut öken

  İyi akşamlar ellerimde ve ayaklarımda cok yogunlaşan egzamalar cok fazla bir şekilde ayaklarm ödem öldu ve yara haline dönüştü ve sıvı akıyor kactane doktara giitim hic fayda göremiyorum allah rızası icin bana yardımcı olurmusunuz

 49. Merhaba arkadaşlar kişiye özel bitkisel sabun yapıyorum.Cilt sorunu olanlar %100 bitkisel sabun bitkilerin esasları değil soğuk pres yağları kullanılır. Ulaşın faydasını görün kimyasal kullanmamalı. Hatice Alkan 0553 385 85 66

 50. İyi günler . kaşlarimda kaşıntı dökülme ve kepeklenme var . doktora gittim ve seboreik dermatit olduğunu söyledi . ardından kan tahlili istedi onun sonuçları henüz çıkmadı . kortizon krem verdi ancak çok yan etkisi olduğunu duydum .bu yüzden kullanmamayi düşünüyorum . peki ne yapabilirim lütfen yardımcı olun kaşima vazelin sürmek dökülmeye azaltirmi veya ne dökülmeyi önler . şimdiden teşekkürler

 51. Vazelin kaş dökülmesini onlermi benimde kaşimda seboreik dermatit var

 52. Mrb yaklasik 4 aydir cildimde yuz ve yanak bolgemde kizarikliklar olustu sC derimde kismi deri dokuntuleri ve yuzumde pul pul dokulmeler var doktora ilk gittimde asiri hassasiyet dedi tekrar gittigimde ise yagli egzama teshisi koydu ve karisik krem ve limon ozlu sabun verdi kullandim degisen hic bise olmadi hala cildim ayni ve kasinti oluyo kulak bolgemde dahil yuz ve anil kismimda dokulmeler dewam ediyo bi cozum sunarsaniz sevinirim lutfen allah razi olsun insallah..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>