Bitkisel İlaçlar

İbrahim Saraçoğlu’ndan Egzama İçin Bitkisel Tedavi Tavsiyesi – Beyaz Dut Neye İyi Gelir?


neye iyi gelir?, bitkisel tedavi, egzamaya iyi gelen bitkisel kürler, ?, egzama tedavisi, , ibrahim adnan saraçoğlu, egzamadan kurtulmak için…
Değerli okuyucu, Safranbolu’nun meşhur Ekşikara dutu, eşi benzeri olmayan bir nimettir. Ne acıdır ki, bu ağaçlarımız yok olmak üzredir.

Taze beyaz dut ile beyaz dut kurusu arasında kimyasal yapısı bakımından şüphesiz önemli farklılıklar olacaktır. Yukarıda konuya girerken beyaz dutun dalından koparıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmesinin çok daha faydalı olduğunu belirtmiştim. Çünkü beyaz dut toplandıktan birkaç saat sonra içeriğindeki bazı etkin kimyasal maddeler değişime uğruyor ve doğal antibiyotik gücünü önemli ölçüde yitiriyordu. Taze beyaz dut ile kurutulmuş beyaz dut arasında etki bakımından çok önemli farklılıklar vardır. Beyaz dut, kış ayları için yaz mevsiminin güneşi altında kurutulduğu zaman öylesine önemli bir değişikliğe uğruyor ki, egzamaya karşı adeta mucize etki gösteriyor.

Kanda iltihap
Anadolu’da beyaz dut ve yapraklarının bazı iltihaplı hastalıklara karşı kullanıldığı Osmanlı Döneminden beri bilinmektedir. Dutun yapraklarında kendine özgü doğal antibiyotik ve antiseptik özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki tabloda vermiş bulunuyorum. Şeker hastalarının derilerinde kapanmakta geciken yaralarına karşı taze dut yaprağından hazırlanmış ve ılık olarak uygulanacak dut yaprağı çayının pansumanı iyi bir destekleyicidir.

Tablo: taze dut yaprağında bulunan bazı etkin maddeler:
dihidroksichromon
askorbik asit
albanin
chlorojenik asit
asparajik asit
sitrik asit
olinik asit
guiakol
Eğer, kanda iltihap bulunmuş ise, aşağıda uygulama şeklini önermiş olduğum beyaz dut kurusu kürü, mükemmel bir destekleyicidir. Kanda yüksek olan CRP (chemical reactive protein) değerinin düşürülmesinde iyi bir yardımcıdır.

Egzama yaraları

Ellerinde egzaması olan ve yirmi-yirmibeş yıldır uygulamadığı tedavi kalmamış onlarca insan tanıdım. Bazıları öylesine zor durumdaydı ki, ellerinin sürekli çatladığından, kanadığından ve çektiği acıdan bahsediyordu. Ellerini iş yaparken kullanmak onlar için bir azap haline gelmiş… Özellikle ellerinde egzama yaraları olan bazı ev hanımlarının durumları o kadar kötüydü ki, ellerini suya değdiremez hale gelmişlerdi. Onlara beyaz dut kurusu kürünü önerdim. Uygulamaya başladıktan birkaç gün sonra egzama yaralarının kapandığını ve birkaç hafta sonra tamamen yok olduğunu ve ellerinin adeta pamuk olduğundan bahsediyorlardı. Ulusal televizyon kanalarında ilk defa açıkladığımda, programı izleyen onlarca bayandan birkaç hafta sonra telefon, e-mail ve faks aldım. Ve hala daha da almaya devam ediyorum. Birkaç kişi teşekkür etmek için ofisime kadar geldiler. Ellerini gösterdiklerinde, daha önceden egzama yaraları olduğuna inanmak mümkün değildi. Onların sevinci benim mutluluğumdur.

Değerli okuyucu, telefonla arayarak sevincini paylaşan bu insanlara buradan “Allah onlardan razı olsun” diyorum. Çünkü bana sizin için ne yapabiliriz hocam diye soruyorlar. Onlara cevabım hep aynıdır, “mademki çok sevinçlisiniz, lütfen sizde bir fakiri sevindiriniz”. Ben yaşamım boyunca hep böyle yapmışımdır. Ne zaman bir şeye sevinsem veya bir şeyi başarsam, aynı gün en hızlı bir şekilde bir fakiri, yetim fakir bir çocuğu, fakir dul bir kadını veya yaşlı fakir bir insanı sevindiririm. Zorda olanı sevindirmek, Allah’a borç vermektir. O, borcunu mutlaka ve en hızlı bir şekilde hikmetiyle geri ödeyendir. Yaptığınız veya yapacağınız bir iyiliği karşılık bekleme amacını güderek yapmayınız. Zorda olana yardım etmeyi vazife bilmek en doğrusudur. Allah’ın zorda olan kuluna yardım etmeyi şüphesiz ki Allah, bizden çok daha iyi bilir. Ancak, Allah “size verdiğim mallarınızın üzerinde haklar vardır” buyurmaktadır. İşte, Allah bizleri böyle imtihan ediyor. Zenginlik paylaşabilmektir. Paylaşmak berekettir.

Mikroplar sıcakta en hızlı bir şekilde çoğalırlar. Birkaç saat içerisinde sayılarını birkaç bin misline çıkarabilirler. Bu nedenle besinlerimizi buzdolabında koruma altına alırız. Soğukta mikropların üremesi yavaşlar. Yaz aylarında mikroplar, özellikle bakteriler hızlı bir şekilde sayılarını artırırlar. Yani, hızla çoğalırlar. Tabiatana, yaz mevsiminde her bölgede kendine özgü dengesi içerisinde mikroplara karşı etkili olan yöresel bitkiler ve bu bitkilerin meyvelerini veya da tohumlarını insanın hizmetine sunmaktadır. Bu alem, bitip tükenmez bir araştırma kaynağıdır.

Kür 1: Egzamaya karşı

Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atınız ve altı dakika hafif ateşte kaynatmaya devam ediniz. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indiriniz, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyunuz ve en az on dakika etki ettiriniz. Bir saat ellerinizi yıkamayınız. Bir saat sonra ellerinizi suyla durulayınız. Haftada üç kez bu uygulama tekrar edilir. Ellerinizi daldırdığınız kabın soğumamasına özen gösteriniz. Ellerinizi yakmayacak derecede (ılıktan sıcak) sıcak olmasına dikkat ediniz.

Eğer, egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizde ise, kaşık veya kepçe yardımıyla egzamalı bölgenin üzerine on dakika boyunca dökünüz. Egzamalı bölgelerin üzerine dökerken, yakmayacak derecede ılıktan daha sıcak olmasına dikkat ediniz. Kabın ılımamasına dikkat ediniz. Gerekirse tekrar ısıtınız.

Benzer Konular:

  egzama bitkisel tedavi, egzamaya ne iyi gelir, feridun kunak egzama, egzama bitkisel tedavisi, feridun kunak egzama tedavisi, egzamaya kesin çözüm, egzama tedavisi bitkisel, egzama bitkisel çözüm, egzamaya iyi gelen bitkisel yağlar, , saç egzamasına ne iyi gelir, egzama için bitkisel tedavi, saç egzamasına bitkisel çözüm, egzama için bitkisel çözüm, feridun kunak dut yaprağı, saçta egzama bitkisel çözüm, saçta egzama tedavisi, el egzamasına ne iyi gelir, beyaz dut kurusu neye iyi gelir,

6 Yorum »

 • sementa

  benim saçlarımda 2 yıldır var ve çok kaşınıyor ve kanama yapıyor,pulpul dökülmeye başlıyor şaç diplerine nasıl rürülebilir dut kürü yardımcı olursanız sevinirim

 • selma

  bi yerde tekrar ısıtılmasının olmayacağını taze taze yapılması gerektiğini söylemişlerdi doğrumu acep?

 • ozlem

  Tabiki her uygulamada taze yapılması gerekiyor. Bekletilmesi aktif maddelerin bozulmasına sebep olacağından uygulanan kür etkisini gösteremeyecektir.

 • harun

  benim yüzümde beyzazlıklar lekelr çıktı gitttikçe büyüyor doktorun verdiği kremide kullanmıyorum zarar veriyor ne yapabilrim _?

 • ozlem

  Doktora gitmişsiniz rahatsızlığınıza teşhis konulmuştur teşhisin ne olduğunu söyleyebilirseniz size daha kolay yardımcı olabilirim. Ciltteki beyaz lekeler genellikle vitiligo hastalığından ileri gelmektedir. Vitiligo hastalığının malesef kesin bir tedavisi olmadığından alternatif tedavi yöntemleri oldukça önemsenmektedir. Vitiligo hastalığının doğal tedavisi, korunma yollarına dair bilgiyi ”http://www.bitkisel-ilaclar.com/bitkisel-ilaclar/vitiligo-nedir-korunmanin-yollari-ve-bitkisel-tedavisi/” yazımızdan öğrenebilirsiniz. Geçmiş Olsun Teşekkürler…

 • aycan demir

  egzamadan kurtuluş tamamen mümkün olmasa da doğal yağlar çok iyi geliyor. Özellikle lavanta yağı, shea yağı ve hindistan cevizi yağını öneririm.

Yorum yapın

Yorum Yaz!