Diyabet Hastalarına Bitkisel Öneriler

0
422

Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir. Pankreas kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse kandaki fazla şeker karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir.
Şeker durumu Açken Yemekten 1-2 saat sonra :
– Normal kimselerde 80 mg. 140 mg.
– Orta derecede 130 mg. 190 mg.
– Ağır derecede 160 mg. 215 mg.

Şeker hastaları ilaçlarıyla birlikte beslenmelerine dikkat edip doğal ürünlerden faydalanırlarsa vücutları eski dengelerine çok kısa sürede kavuşacakatır.

Şeker Hastalarına Beslenme Önerileri: 

Yiyecekler, kan şekeri düzeyini yükseltirler. Diyabetli kişiler, herhangi bir kimse gibi, dengeli bir diyete ilave olarak karbonhidratlı besinleri ölçülü almak zorundadırlar.
Çok iyi dengeli, sağlıklı yeme planı, diyabetli tüm kişiler için iyi bir kan şekeri kontrolünü sağlamada köşetaşı görevini üstlenmektedir. İnsülin veya tabletler ile tedavi edilmiş olup olmadığınıza bakılmaksızın siz her zaman, bilinçli bir yeme planını izlemek zorundasınız. 
Sağlıklı yemek, yalnızca kan şeker seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmaz (böylece diyabete bağlı komplikasyonların başlangıcını da geciktirir), fakat aynı zamanda vücut kilosunu korumaya ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Eski bir deyiş olan “Ne yerseniz, O’sunuz” cümlesi kesinlikle doğrudur. Kan şekeri seviyeleri yediğiniz her şeyden etkilenmektedir. Akıllı yemek seçimleri sağlıklı bir yaşam ve hastalığı önlemek için anahtar görevini görür.

Diyabetlilere özel bitkisel bir tarif:
-10 demet maydonoz
-10 limon
-birkaç parça defne yaprağı

Yapılışı:
Maydonozları ve kabuklarını soyduğunuz limonları kaynatın.
indirmeye yakın, içine defne yapraklarını atın.
Daha sonra bu karışımı tülbent yardımıyla süzerek cam şişelere koyun.
Her sabah aç karnına 1 bardak içerseniz, 15 gün sonra şekerin kontrol altına girdiğini görürsünüz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER