Siğil Nedir?- Nasıl Tedavi Edilir?- Siğilleri Doğal Yollarla Tedavi Etmek Mümkün mü?

0
268

 Siğil nedir?

Siğil derinin çok sık görülen bir çeşit virus infeksiyonudur. Deride oluşan iyi huylu selim tümörlerdir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Virüs derinin en üst tabakasındaki hücreleri etkileyerek, hücrelerin çoğalmasına ve aşırı keratin üretimine sebep olur. İlk başladığında toplu iğne başı büyüklüğündeyken, haftalar veya aylar sonra bezelye boyuna ulaşır. Özellikle tırnak çevresindekiler çatlayabilir veya infekte olup iltihap kapabilir.Siil çoğu kez de basmakla ağrılıdırlar.

 Siğil Neden oluşur?

Siğilin etkeni, insan papilloma virusu (HPV) denilen ve şimdiye kadar 120 farklı tipi tespit edilen bir çeşit virustur. Virusun bazı tipleri onkojenik yani kanser yapıcı potansiyele ve yapıya sahiptir. 

 Siğil çıkması başka hastalık belirtisi olabilir mi?

Eğer genital bölge dışında yerleşen siğiller çok fazla sayıda veya yaygın değillerse başka bir hastalığın göstergesi değildir. Vücudun her tarafına yayılmış ve tedaviye rağmen çok kolay tekrar ediyorsa ,  vücudun bağışık sisteminin  zayıf olduğunu gösterir.. Kadınlarda genital alanda yerleşen siğiller %90 oranında ileride rahim ağzı kanseri yapacakları için mutlaka hem tedavi edilmeli hem de 6 ayda bir jinekolog tarafından takip sıkı bir şekilde edilmelidirler.

Siğil ağrı yapar mı?

Özellikle basınca maruz kalan bölgelerde yerleşen siğiller, yani ayak tabanı, tırnak çevresi ve eklem yerlerindeki siğiller ağrı yapabilir. Bu sebeple ayak tabanına yerleşen siğiller nasırla çok sık karıştırılır. Oysa siğiller yandan basmakla, nasırlar üzerine basmakla ağrılıdırlar.

Siğil çıkmasının zararı nedir?

Siğillerin en kötü zararı kadınlarda ve genital bölgede yerleşenlerde görülür. Buradaki siğiller eğer tedavi edilmezlerse %90 oranda rahim ağzı kanserine neden olurlar. Ayrıca görüntü itibarıyla kozmetik bir probleme neden olurlar ve kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Siğil bulaşıcı mıdır?

Siğillerin bulaşıcı özelliği bilinmektedir. Bulaşmada özellikle travmanın katkısı vardır. Siğiller, genellikle basınca uğrayan veya kaşınan yerlerde ortaya çıkarlar. Viruslar sağlam deriyi kolayca geçemezler ve siğil oluşturamazlar. Eğer deride hasar, çizik, harabiyet varsa kolaylıkla yerleşirler. Aşırı manikür ve tırnak yemek tırnak çevresine siğilin yerleşmesini çok kolaylaştırır. Ayak tabanında yerleşen siğiller ise en çok banyo zemini ve banyo malzemeleri ile spor malzemelerinden , spor ayakkabılarından bulaşır.

Cinsel temasla geçen hastalık  olarak kabul edilen genital siğiller ise daha çok cinsel ilişki ile bulaşır. Tek bir cinsel temas ile siğilin bulaşma şansı ise en az %50-70’dir.

SİĞİLLERİN BİTKİSEL TEDAVİSİ:

Mart nisan aylarında sarı çiçekler açan, bahçelerde tarlalarda kolaylıkla bulunabilen karahindibağı bitkisinin çiçekleri ve yaprakları koparıldığında beyaz renkli bir sıvı salgılar bu bitkinin salgısı her gün siğil üzerine sürülürse 1-2 hafta da siğiller genellikle ortadan kaybolur.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER