Pazar , 5 Temmuz 2015
En Çok Sorulan >
Anasayfa » Bitkiler » Ardıç’ın Faydaları

Ardıç’ın Faydaları

Ardıç normalde yemişlerin yenmesi veya onlardan hazırlanan çayının içilmesi ile dahilen alınır. Mide asidinin az üretilmesinden kaynaklanan hazım problemleri için faydalıdır, mide ve bağırsak enfeksiyonları,iltihaplanmalar ve kramplar içinde yardımcıdır.

Yüksek dozlarda veya uzun süreli kullanımlarda böbrekleri ve idrar yollarını tahriş edebilir, bu neden dolayı böbrek problemleri olan kişiler veya hamile olanlar için tavsiye edilmez.

Yemişlerden aşırı sıvının atılması,gut ve romatizma ağrıları içinde önerilmektedir.
ardic
Baharat olarak,sıklıkla lezzeti artırmak,iştahı uyarmak ve bağırsak gazlarını ortadan kaldırmak için kullanılır.

Yemişlerden elde edilen ardıç yağı deriye kolayca nüfus eder,kemik ve eklem problemleri için iyidir,ama saf yağ tahrik edicidir ve büyük miktarlarda iltihaplanma ve kabarcıklara neden olabilir.

Buhar banyosunu soluyun,bronşit ve akciğer enfeksiyonları için  faydalıdır.

Ardıç katranı veya katran yağı bir başka türün ( juniperus oxycedrus ) odununun ayıştırıcı damıtılması ile elde edilir ve deri problemleri ile saç dökülmesinde kullanılır.

ARDIÇ’IN ETKİLERİ 

  • Mikrop öldürücü
  • Gaz giderici
  • İdrar söktürücü
  • Deriyi kızartıcı
  • Mide dostu
  • Tonik

 

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli :   

  1. 1 çay kaşığı ezilmiş yemişi 1/2 bardak suda 5 ila 10 dakika üzeri örtülü bir kapta demlendirdikten sonra süzüyoruz. Her defasında bir ağız dolusu olmak üzere 1/2 ila 1 bardak alın. Mide ile bağırsak problemleri için  kullanılmadıkça,eğer istenirse, 1 çay kaşığı bal ile tatlandırın.
  2. Rçel veya şurup olarak,yetişkinler günde iki defa,su,çay veya süt içinde 1 çorba kaşığı alabilirler. Çocuklar günde 3 defa 1 çay kaşığı alabilirler.İştah açıcı olarak yemeklerden bir saat önce alın.

Kurutulmuş Yemiş olarak, günde bir kaç tane çiğneyin.

 

 

 

 

ara   Ardıç’ın Faydaları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>