Bitkisel İlaçlar

Bahar Nezlesi ve Polen Alerjisinden Nasıl Korunabiliriz?


Yazı 05 Mayıs 2012 tarihinde eklendi. » Alerji, Hangi Bitki Neye İyi Gelir, Şifalı Bitkiler |

close

Bahar aylarının gelmesiyle polen alerjisi ve bahar nezlesi vakalarında da artış gözlendi. Uzmanlar bahar nezlesinden kurtulmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor.

Bursa Özel Bahar Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Gürkan Ünal, bahar aylarının gelmesiyle burun akıntısı, burun tıkanıklığı, aksıma, burun kaşıntısı, damak-boğaz ve kulakta kaşınma, gözde sulanma kaşıntı ve kızarıklık ile şişme, koku duyusunda azalma gibi şikâyetlerin arttığını söyledi. Op. Dr. Ünal, ilk kez tanımlandığı 19. yüzyılda verilen ‘saman nezlesi’ adıyla da bilinen bahar nezlesinin daha çok ilkbahar mevsiminde kendini göstermesinin sebebinin tahıl, ağaç, çimen, çiçek ve bitki polenlerinin yaz mevsimi gelinceye kadar 2–3 aylık periyotta havada en yüksek seviyede dolaşması olduğunu dile getirdi.

Dr. Ünal şunları kaydetti: “Bahar nezlesi olan kişiler bu polenleri soluduklarında bağışıklık sistemlerindeki aşırı duyarlılığa bağlı olarak bu etkenlerin oluşturduğu alerjik reaksiyon söz konusu şikâyetleri ortaya çıkarır. Bahar nezlesinin yol açtığı şikâyetler çoğu kez ciddi bir sağlık sorunu gibi gözükmese de yaşam kalitesinde sebep olduğu bozulma ve işgücü kaybının yanında tedavi maliyetleri de düşünüldüğünde hatılı sayılır bir hastalık olarak düşünülmelidir.

Bahar nezlesinin astım gibi bazı ciddi solunum yolu hastalıklarında da mevcut şikâyetleri artıran bir etken olduğuna işaret eden Ünal, “Hastalığın en iyi tedavisinin ancak hastanın alerji yapan maddeden uzak kalması olduğu bilinmesine rağmen bu çoğu zaman mümkün olmadığından diğer tedavi seçenekleri gündeme gelir. İlaç tedavileri genel olarak alerjik şikâyetlerin ortaya çıkmasını engelleyen, yani kullanıldıkları sürece hastayı rahatlatan tedavilerdir. Bu yüzden hastanın bu ilaçları mevsim başında kullanmaya başlaması ve polen mevsimi bitinceye kadar devam etmesi ile rahat bir bahar mevsimi geçirmesi mümkün olabilir.” diye konuştu.

PEKİ İLAÇLARIN YANINDA POLEN VE BAHAR ALERJİSİ İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMİ VAR MI?

Bahar alerjisine karşı şifanın doğada olduğunun altını çizen Zeynelov, Türkiye’nin bir çok yerinde bulunabilen andız bitkisinin alerjik hastalıklara en iyi gelen bitki olduğunu söyledi.

Andız bitkisinin kökünün ve çiçeğinin tedavi için kullanılabildiğini belirten Zeynelov, ayrıca papatyanın da iyi bir antibiyotik olması dolayısıyla vücuttaki mikroorganizmaların canlandırılması amacıyla her zaman kullanılabileceğini ifade etti.

Zeynelov, civanperçemi otu olarak bilinen bitkinin Türkiye’de yaklaşık 80 çeşidinin bulunduğunu, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 16 çeşit civanperçemi otundan ancak 7 çeşidinin tedavi amacıyla kullanılabildiğini ve bu bitkinin de alerjik hastalıklar için çok faydalı olduğunu söyledi.

Alerji tedavisinde huş ağacının tomurcuk ve yapraklarının da kullanıldığını anlatan Zeynelov, huş ağacının tomurcuklarının mutlaka Nisan ayında toplanması ve hemen tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Alerjik hastalıklarla ortaya çıkan kaşıntı ve sivilce sorununun da doğal çözümü olduğunu kaydeden Zeynelov, bu hastalık için de kırlangıç otunu önerdi.

Bahar aylarında bol miktarda bulunan Kırlangıç otundan alınan sütün direk sivilcelere uygulanmasıyla rahatsızlığın bir kaç saat içinde geçtiğini ileri süren Zeynelov, kırlangıç otunun yapraklarının kaynatılarak bir bezle vücuda uygulanmasıyla da hastaların şifa bulacağını belirtti.

Benzer Konular:

  göz alerjisine hangi bitki iyi gelirpolen alerjisine ne iyi gelirbahar nezlesine ne iyi gelirba har nezlesine ne iyi feliribrahim saraçoğlu alerşik buğaz kaşıntısına ne iyi gelirMevsimsel alerjım var hangi bitkiler iyi gelirpolene alerjim varter alerjisi bitkisel tedavisiyaz gelince burun tıkanıklığına ne iyi gelir,

Yorum yapın

Yorum Yaz!