Dr.Feridun Kunak’tan Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin Çay

0
381

 

Sağlıklı olmanın birincil koşulu doğru beslenmek! Düzenli ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz mümkün… Biliyorsunuz, güçlü bir bağışıklık sistemi bebeklerden yaşlılara kadar herkes için önemli. Hastalıklardan korunmanın en birincil koşulu. Bunun öneminin herkes farkında ama iş doğru beslenmeye gelince birçoğumuz yediklerine yeterince dikkat etmiyor. Oysa çok basit önlemler ve doğru besinlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek zor değil.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için:

  • Yapısında betakaroten yani antioksidan bulunduran turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerden mevsiminde yeteri kadar tüketilmeli.
  • Günde en az bir kase probiyotik içeren besinler tüketmeli. Probiyotikler bağırsak florası için faydalı etkilere sahip olan canlı bakteriler bileşimi ve bağırsak sistemini destekleyerek hastalık yapan mikroorganizmaların üremesine engel olmaktadır.  Sütteki laktozun laktik asit bakterileri tarafından laktik asite çevrilmesi ile oluşan yoğurt içinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde probiyotik etki yaparak hem çocukların hem de erişkinlerin bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yapısında A,C,E vitamini bulunduran besinleri  gün içerisinde aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketmek. A

A vitamini: Havuç, ıspanak, kabak, marul, brokoli, karaciğer ve domateste bulunuyor. Bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar.

C vitamini: Limon, portakal, çilek, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu ve ahudududa var. Serbest radikallere karşı savunma mekanizması geliştiriyor.

E vitamini:Ayçiçek yağı, zeytin yağı, fındık, badem, soya, ceviz ve fıstık türlerinde bulunuyor. Hem erkekte hem de kadında kalp krizi riskini azaltır, birçok kanser türüne karşı da vücudumuzu koruyor

  • Ayrıca günümüzde alternatif tıp olarak bilinen biitkisel çaylar ve kürlerden faydalanılmalı.

Feridun Kunak ‘tan bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bitkisel çay:

– 1 Bardak ıhlamur ya da adaçayı
– 1 çay kaşığı zencefil
– 1 Çay kaşığı zerdeçal
– 1 Çubuk tarçın
– 1 Çay kaşığı ekinezya
– 1 Çay kaşığı havlucan
– 1 Çorba kaşığı bal
– ½ Limon suyu

Tüm malzemeleri 3 dk kaynatın, 3 dk bekleyin, bardağa aldıktan sonra 1 çorba kaşığı bal koyun ve limon sıkıp için.

DİKKAT!!! yukarıda belirtilmiş olan bitkisel formüllerde belirtilmiş olan bitkilere yağlara alerjisi olan hastalar bu ilaçları kullanmamalıdır. Lütfen doktorunuza danışınız. Burdaki bitkiler tavsiye niteligindedir, esas olan doktorunuzun tavsiyesidir. Her hangi  bir sorununuzda Doktorunuza danışınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER